O NÁS

Historie


FS Kunovjan vznikl na přelomu let 1969 - 1970 v Kunovicích, kdy se nejstarší skupina dětí souboru Děcka z Kunovic dostala pod vedení tehdejšího tanečníka Hradišťanu Miloše Plachého.

Soubor po následující léta fungoval ještě jako mládežnický a od roku 1974 byl zařazen mezi dospělé soubory. Soubor působil v Kunovicích a v roce 1983 se přesouvá do Uherského Hradiště, kde pod záštitou Klubu kultury UH pracuje do současnosti. Po odchodu Miloše Plachého soubor převzala na pozici taneční vedoucí Romana Habartová a následně David Pavlíček. Jeho vedení dávalo Kunovjanu téměř 20 let nezaměnitelný výraz i charakter, díky němuž se soubor stal velmi oblíbeným folklórním tělesem na Moravě.

V roce 2015 Kunovjan oslavil 45. výročí svého založení premiérovým programem "Proměny a cesty" již pod tanečním vedením Romana Škráška.  Od roku 2017 převzala pomyslný kolík štafety vedoucích Radka Hlawiczka (Smělíková), která nyní soubor vede za pomoci organizačních vedoucích Lukáše Uherka a Michala Dudy. Soubor se tak nadále snaží pokračovat v práci počaté svými předchůdci. 

Kde nás můžete vidět?

Pravidelně se představujeme na významných kulturních a společenských akcích na Slovácku. Repertoár souboru tvoří především tance z domácího regionu a blízkého moravsko-slovenského pomezí, mnohdy ale zabrousíme i do regionů vzdálenějších.

Jednou za 2-3 roky připravíme slavnostní či premiérové představení, ve kterém se snažíme o neotřelý a originální způsob zpracování lidové hudby a tance do jevištní podoby. Posledními komponovanými pořady jsou Podoby ohně, Staré dobré nové časy, ... A hlavně štěstí (2009), Putování po BVANKOKU (2012), Proměny a cesty (2015), Generace (2020).

Nedílnou programovou součástí souboru jsou v posledních letech také benefiční představení, která často pořádáme ve spolupráci s dalšími folkórními soubory z Čech i Slovenska.

Scénky tanečního divadla, kde se pojí folklór s divadelní veselou formou, si nacházejí místo po boku tradičních tanečních pásem a baví diváky bez rozdílu věku, pohlaví a životních postojů. Tuto formu prezentujeme již dlouhá léta nejen na Štěpánských besedách u cimbálu v netradičních pořadech, např. Snídaně se Starou, Miss Transvestit, Foscar, Letem světem, Cirkus PAREPA, Folklorníček, Dobytí folklóru K2, Ze života hmyzu, ČT-F, Folklorní opera, Folby 2017, Milionářka ze Slovácké búdy, Vánoční speciál, Kvíz u opitého Štěpána.

Každoročně účastníme festivalů, slavností a různých akcí po celé České republice a na Slovensku. Soubor navštívil řadu zahraničních festivalů, např. v Anglii, Rakousku, Thajsku, USA, Egyptě, Jižní Korei, Makedonii (2014), Francii (2015), Maďarsku (2016), Itálii (2018) nebo Srbsku (2019).

Cimbálová muzika Kunovjan

Jako neodmyslitelný partner tanečního souboru vedle něj od založení působí rovněž stejnojmenná cimbálová muzika pod vedením Jaroslava Zatloukala, která soubor věrně doprovází na všech akcích, ale vystupuje i samostatně.

Cimbálová muzika vydala jednu LP desku "Na kunovských lúkách" a šest samostatných CD - "Moravské a slovenské lidové písně", "Ej, u Hradišťa pršalo", "Ej, lásko, lásko", "Od Hradišťa na pomezí", "KUNOVJAN 2011" a "Budeme zpívati, koledovati" .