O NÁS

Historie


FS Kunovjan vznikl na přelomu let 1969 - 1970 v Kunovicích, kdy se nejstarší skupina dětí ze souboru Děcka z Kunovic dostala pod vedení tehdejšího tanečníka Hradišťanu Miloše Plachého.

Soubor po následující léta fungoval ještě jako mládežnický a od roku 1974 byl zařazen mezi dospělé soubory. Soubor působil v Kunovicích (tehdy součást městské aglomerace Uherské Hradiště) a v roce 1983 se přesouvá do Uherského Hradiště, kde pod záštitou Klubu kultury UH pracuje do současnosti. Po odchodu Miloše Plachého soubor převzala na pozici taneční vedoucí Romana Habartová a následně David Pavlíček. Jeho vedení dávalo Kunovjanu téměř 20 let jeho nezaměnitelný výraz a charakter a díky němu se soubor stal velmi známým folklorním tělesem na Moravě.

V roce 2015 Kunovjan oslavil 45. výročí svého založení premiérovým programem "Proměny a cesty" již pod tanečním vedoucím Romanem Škráškem a soubor nadále pokračuje v práci počatou svými předchůdci.

Kde nás můžete vidět?

Pravidelně se představujeme na významných kulturních a společenských akcích na Slovácku. Repertoár souboru tvoří především tance z domácího Slovácka a blízkého moravsko-slovenského pomezí, leč mnohdy zabrousí i do regionů vzdálenějších.

Jednou za 2-3 léta připravíme slavnostní či premiérové představení, v němž se snažíme o neotřelý a originální způsob jevištního i hudebního zpracování. Posledními komponovanými pořady jsou Podoby ohně, Staré dobré nové časy, ... A hlavně štěstí (2009), Putování po BVANKOKU (2012), Proměny a cesty (2015).

Nedílnou programovou součástí souboru jsou v posledních letech také benefiční představení, která často pořádáme ve spolupráci s dalšími folkorními soubory z Čech i Slovenska.

Scénky tanečního divadla, kde se pojí folklor s divadelní veselou formou, si nacházejí místo po boku tradičních tanečních pásem a baví diváky bez rozdílu věku, pohlaví a životních postojů. Tuto formu prezentujeme již dlouhá léta nejen na Štěpánských besedách u cimbálu s netradičními pořady Snídaně se Starou, Miss Transvestit, Foscar, Letem světem, Cirkus PAREPA, Folklorníček, Dobytí folklóru K2, Ze života hmyzu, ČT-F, Folklorní opera, Folby 2017.

Kunovjan se každoročně účastní festivalů, slavností a různých akcí po celé České republice a na Slovensku. Soubor navštívil řadu zahraničních festivalů, např. v Anglii, Rakousku, Thajsku, USA, Egyptě, Itálii, Jižní Koreji, Makedonii (2014), Francii (2015) a Maďarsku (2016).

Cimbálová muzika Kunovjan

Jako neodmyslitelný partner tanečního souboru působí vedle něho od založení rovněž stejnojmenná cimbálová muzika, která věrně soubor doprovází na všech akcích a vystupuje rovněž i samostatně.

V rámci světové výstavy reprezentovala cimbálová muzika v německém Hanoveru. V letech 1981, 1983, 1986 a 1989 získal soubor ocenění v celonárodních přehlídkách folkloru v Třinci a Košicích, Cimbálová muzika vydala jednu LP desku "Na kunovských lúkách" šest samostatných CD - "Moravské a slovenské lidové písně", "Ej, u Hradišťa pršalo", "Ej, lásko, lásko", "Od Hradišťa na pomezí", "KUNOVJAN 2011" a "Budeme zpívati, koledovati" .